Prednáška „Poklady z doby bronzovej“
Termíny poklad, hromadný nález i depot zväčša v archeologickom slovníku označujú súbor zámerne uložených predmetov, ktoré sú z nejakých dôvodov cenné. Ako špecifická, veľmi rozsiahla kategória pamiatok majú pri poznávaní doby bronzovej dôležitú úlohu vo viacerých oblastiach.
Súbory pozostávajúce z desiatok až stoviek predmetov možno použiť pri tvorbe archeologických chronologických systémov. V nich zastúpené kombinačné skupiny artefaktov dovoľujú porovnanie s inventárom hrobov. Inou oblasťou je vyhodnotenie ich náplne z hľadiska hotových výrobkov, polotovarov, nepodarkov, odpadkov z výrobného procesu a suroviny, čo umožňuje pohľad na technológiu výroby, ako aj úvahy o organizácii výrobného procesu a distribúcii.
Vyhodnotenie miest uloženia depotov a ich zloženia vyúsťuje do interpretácií o kultových praktikách pravekých komunít, prípadne o majetkovej stratifikácii ich členov. Môžeme si položiť otázku: Čím boli poklady/depoty v dobe bronzovej? Boli tovarom expedovaným k odberateľom? Išlo o uložený majetok určený na výmenu? Alebo ukrytá zásoba remeselníka-kovolejára? Alebo obeta, čiže dar bohom? Ani špecialisti venujúci sa dlhodobo skúmaniu depotov nemajú na tieto otázky zhodnú odpoveď.
Viac sa dozviete v prednáške vynikajúceho špecialistu na výskum doby bronzovej PhDr. Juraja Bartíka, PhD. zo SNM-Archeologického múzea, ktorá sa bude konať dňa 17. 5. 2023 o 17:00 hod. v Archeologickom múzeu SNM na Žiškovej ulici v Bratislave.
Vstup voľný, vstupné dobrovoľné.