Tipy do múzeí a archeoskanzenov
Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch
Múzeum pripravilo novú zaujímavú archeologickú výstavu „Pád slovenskej Tróje“ o nálezoch a kultúrach doby bronzovej. Môžete ju navštíviť do 21. novembra 2020.
Múzeum Senica
Múzeum Senica (Štefánikova ulica 724/20, Senica) bolo slávnostne otvorené pri príležitosti ukončenia cezhraničného projektu Česká cesta v pondelok 31. augusta 2020. Zvonku krásne zrekonštruovaná budova letohrádku veľkostatkára Vagyona z 19. storočia (bývalá Sokolovňa), vo vnútri interaktívna expozícia 21. storočia s využitím najmodernejších technológií. Mestské múzeum Senica je výnimočným a odvážnym projektom, akých nie je medzi múzeami na Slovensku veľa.
Snahou Mesta Senica bolo vytvoriť modernú expozíciu so všetkými technologickými vymoženosťami, ktorá svojou interaktívnosťou zaujme všetky generácie, no najmä mladých ľudí. Ide o kontaktné múzeum, kde návštevník nie je len pasívnym poslucháčom, ale do získavania informácií je priamo vtiahnutý. Informácie o expozíciách získava aj dotykom, niektoré z exponátov si pomocou pohybu svojich rúk prezerá zväčšené vo virtuálnej priestore, volí si typ informácií, ktoré chce získať. V múzeu nechýbajú pútavé historické artefakty a predmety. Návštevník má k dispozícii predmet reálne pred sebou, no zároveň si pomocou interaktívnych projekcií reagujúcich na pohyb môže 3D model exponátu pootáčať a poprezerať zo všetkých strán. Moderné technológie sú použité aj v archeologickej časti múzea, kde sa nachádzajú napríklad tri hroby z dôb únětickej kultúry.
Archeoskanzen v Nižnej Myšli pri Košiciach
Pred pár dňami v tomto archeoskanzene sprístupnili novú rekonštrukciu obetiska spred cca 3500 rokov. Ide o obetnú jamu s kostrami 4 násilne usmrtených mladých žien, ktoré boli do jamy postupne hádzané (každá v rámci iného, možno ročne konaného rituálu?). Obetná jama sa nachádza v areáli archeoskanzenu na mieste významného náleziska – opevnenej osady s pohrebiskom zo staršej doby bronzovej. Išlo o vyspelú kultúru, čoho dokladom sú mnohé nálezy napríklad kvalitne vypracovanej a zaujímavo zdobenej keramiky alebo hlinených modelov vozov.
Reportáž televízie TA3 o o rekonštrukcii obetnej jamy si môžete pozrieť TU.
Článok k obetnej jame a k archeoskanzenu si môžete prečítať TU.