Prednáška „Lovci mamutov a ich svet“

Srdečne pozývame všetkých milovníkov praveku na prvú jesennú prednášku Archeologickej kaviarne, ktorá sa uskutoční v stredu 11. októbra 2023 o 17:00 hod. v SNM-Archeologickom múzeu na Žižkovej 12 v Bratislave.

Prednáška predstaví obdobie lovcov-zberačov, žijúcich pred zhruba 30 tisíc rokmi, kedy sa v celej Európe rozvíjala kultúra gravettien.
Územie Moravy, a zvlášť krajina okolo Pavlovských vrchov, sa v tomto období stala jedným z najdôležitejších kultúrnych centier vtedy osídleného sveta. Práve tu sa ako prvé na svete objavujú nové technológie, ako výroba keramiky, textilu alebo brúsenia kameňa. Sídelný areál okolo Dolních Věstoníc tak predstavuje unikátny komplex loveckých sídlisk, vypovedajúci nielen o love mamutov, ale tiež o širokom spektre ďalších ľudských aktivít, ktoré sú doložené zvyškami obydlí, ohnísk, množstvom artefaktov, ako aj ľudskými rituálnymi pohrebmi a umeleckými a symbolickými predmetmi.

Prednášať bude špecialista na obdobie staršej doby kamennej Mgr. Martin Novák, Ph.D. z Archeologického ústavu AV ČR v Brne.

Vstup voľný, vstupné dobrovoľné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *