Prednáška „Známe a neznáme poklady mincí“

Srdečne pozývame všetkých milovníkov pokladov a mincí na tretiu tohtoročnú prednášku Archeologickej kaviarne, ktorá sa uskutoční v stredu 19. apríla 2023 o 17:00 hod. v SNM-Archeologickom múzeu na Žižkovej 12 v Bratislave.

Poklady mincí vždy vzbudzujú veľký záujem verejnosti, najmä kvôli ich často vysokej hodnote. Čo však stojí za ich ukrytím do zeme? Aké udalosti tomu predchádzali a čo všetko sa z pokladov mincí dá vyčítať?

Historik – numizmatik Mgr. Marek Budaj, PhD. (Múzeum mincí a medailí v Kremnici) v prednáške bližšie priblíži tri významné poklady mincí objavené v posledných rokoch. Prvým je stredoveký nález 147 mincí z druhej polovice 13. až začiatku 14. storočia, ktorý bol nájdený pri obci Banka, okr. Piešťany. Ďalším je vzácny poklad pozostávajúci z 1880-ich mincí z Likavky ukrytom pravdepodobne v roku 1527 v časoch nepokojov a občianskej vojny v Uhorsku. Posledným prezentovaným súborom je mimoriadne vzácny novoveký poklad z Pinkových Kračian ukrytý v rokoch 1704 – 1705 v pohnutých časoch povstania Františka II. Rákocziho (1703 – 1711).  

Vstupné je dobrovoľné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *