Římsko-germánské interakce v 2. polovině 2. století na jižní Moravě

Všetkých záujemcov o archeológiu pozývame na štvrtú tohtoročnú prednášku Archeologickej kaviarne. Bude sa konať v stredu 15. mája 2024 v čase od 17:00 v Archeologickom múzeu v Bratislave.

Trajektória vývoja germánskeho osídlenia na juhu Moravy a v susedných oblastiach Dolného Rakúska a západného Slovenska dosiahla v priebehu 2. storočia n. l. jeden zo svojich vrcholov. Archeologické pramene tento trend dokladajú v množstve aspektov (intenzita osídlenia, objem rímskych importov, atď.). Význam celého sídelného územia, ktoré súhrnne pripisujeme germánskym Markomanom, najlepšie ilustruje fakt, že sa v rokoch 172 – 180 stalo javiskom mimoriadne silných zásahov zo strany Ríma počas tzv. markomanských vojen. Archeologické poznanie týchto udalostí dnes umožňuje načrtnúť okrem rozsahu, priestorových parametrov a strategického zámeru rímskeho vojska aj rôzne formy interakcií s miestnym obyvateľstvom.

O tejto zaujímavej problematike príde porozprávať na slovo vzatý odborník spoza rieky Moravy – Mgr. Balázs Komoróczy z Archeologického ústavu Akademie věd ČR Brno.

Vstup voľný, vstupné dobrovoľné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *