Archeológia 2. svetovej vojny v západných častiach Slovenska
Všetkých záujemcov o archeológiu bojísk a 2. svetovej vojny pozývame na poslednú prednášku Archeologickej kaviarne v jarnom cykle. Bude sa konať v stredu 12. júna 2024 v čase od 17:00 v Archeologickom múzeu v Bratislave.
Počas druhej svetovej vojny trvali pozemné boje na území dnešného Slovenska od septembra 1944 až do mája 1945 a boli to jedny z najdlhších bojov počas 2. svetovej vojny v Európe. Zanechali u nás desiatky tisíc obetí na oboch stranách konfliktu, obrovské materiálne škody, ale aj množstvo hnuteľných artefaktov a reliktov opevnení. Na našom území sa mimo cintorínov dodnes nachádzajú ostatky tisícok nezvestných civilistov a vojakov rôznych armád. Len málokto vie, že cez západné Slovensko prechádzala jedna z najväčších defenzívnych sústav opevnení, ktorá sa tiahla od Baltského po Jadranské more. Jej časť na našom území predstavujú najväčšie opevnenia na našom území od praveku vôbec. Na jej budovaní sa výdatne podieľal aj Slovenský štát a bolo to jeho posledné hmatateľné prispenie do vojnového úsilia Tretej ríše. Na pozostatky vojny každoročne útočia ilegálni hľadači, ale narážajú na nich aj robotníci pri rôznych výkopových a zemných prácach. Vďaka novele pamiatkového zákona v roku 2011 sa militáriá z druhej svetovej vojny zahrnuli do archeologického dedičstva ako špeciálna a najmladšia vrstva nálezov. To ich umožňuje plnohodnotne skúmať v teréne a v prípade nálezov ostatkov vojakov zvyšuje možnosť prideliť im meno a príbeh.
Prednáška Mgr. Matúša Sládka, PhD., z Krajského pamiatkového úradu Trnava, nás prevedie cez počiatky opevňovania, mapy obranných línií, základnú typológiu opevňovacích prvkov, ukáže možnosti diaľkového výskumu opevnení, vybrané výskumy opevnení a ostatkov vojakov a napokon umožní pochopiť škodlivosť amatérskeho detektoringu na konkrétnych príkladoch.
Vstup voľný, vstupné dobrovoľné.