Žena staršej doby železnej a jej svet

Srdečne pozývame všetkých milovníkov praveku na prvú tohtoročnú prednášku Archeologickej kaviarne, ktorá sa uskutoční v stredu 15. februára 2023 o 17:00 hod. v SNM-Archeologickom múzeu.

Prednášať bude odborníčka na staršiu dobu železnú Mgr. Petra Kmeťová, PhD. z Pamiatkového úradu SR o ženách a ich svete v dobe halštatskej (staršej dobe železnej).

Archeologická materiálna kultúra v tradičnom ponímaní je väčšinou spojená s mužským svetom – známe sú nálezy honosných zbraní, ochranného výstroja či opevnené hradiská, ktoré súviseli najmä so svetom bojovníkov. Staršia doba železná (cca 800 – 480 pred Kr.) v tom nie je iná – a taká bola aj spoločnosť v tomto období. Muži sa radi prezentovali ako bojovníci, jazdci a vládcovia. Kde boli v tejto spoločnosti ženy? Vo všeobecnosti sú v materiálnej kultúre viac skryté a nenápadné. Čo teda o nich vieme?

Počas prednášky sa pokúsi z dostupných archeologických prameňov poodhaliť rôzne čriepky zo života žien staršej doby železnej. Napríklad ako vyzerali, aké boli silné, akého veku sa dožívali, čo vieme o tom, čím sa denne zaoberali, či pracovali len „pri sporáku“ a okolo domu alebo aj v iných oblastiach, čo vieme o nevestách – cudzinkách, či aká bola úloha žien v rodine aj v spoločnosti. Skladaním týchto čriepkov možno zostaviť aspoň čiastočný obraz o živote žien staršej doby železnej v širšej strednej Európe.

Vstup na prednášku je voľný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *