Dá sa pod vodou kopať?

Srdečne pozývame všetkých záujemcov aj ďalších dobrodruhov na poslednú tohtoročnú prednášku Archeologickej kaviarne, ktorá sa bude konať 7. decembra 2022 o 17:00 hod. v Archeologickom múzeu SNM Bratislava na Žiškovej ul.

Od roku 2018 rezonuje v slovenskej archeológii pre mnohých nová a atraktívna metóda – výskum archeologických lokalít vo vodnom prostredí. Hoci pamiatkový zákon tento druh výskumu skloňuje, až donedávna sa nenašiel dobrodruh, ktorý by s tým začal. Nakoniec sa tejto neľahkej a zodpovednej úlohy zhostili dve ženy – PhDr. Klaudia Daňová, PhD. (Archeologický ústav SAV, v.v.i.) a doc. Mgr. Miroslava Daňová, PhD. (Katedra klasickej archeológie Trnavskej univerzity v Trnave).

V prednáške sa dozvieme, aký je rozdiel medzi archeologickým výskumom na súši a pod vodou, ako vznikal výskumný tím, kto všetko za tým stojí, kde sa slovenskí archeológovia boli školiť a aké skúsenosti v oblasti výskumu pod vodou majú za sebou. Zamyslíme sa, či má vôbec podobný výskum na Slovensku perspektívu a zistíme, aké lokality sa pod vodu na Slovensku skrývajú.
Dozvieme sa o úsekoch slovenských riek, ktoré sú súčasťou výskumu na Slovensku a bližšie sa s nimi zoznámime.

Sponzorom tejto prednášky bude Numizmatika Slovensko, ktorej členovia nám zabezpečia niečo malé pod zub – fantastické bratislavské rožky od Fantastico https://fantastico.biz/…

Autor fotografie: M. Martinčák, ARS NAUTICA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *