Stredoveké hrádky na západnom Slovensku

Všetkých nadšencov stredoveku pozývame na prvú tohtoročnú prednášku Archeologickej kaviarne. Bude sa konať výnimočne vo štvrtok, a to 22. februára 2024 v čase od 17:00, tradične v Archeologickom múzeu v Bratislave.

Prednášať bude špecialista na hrady a hrádky Slovenska, Mgr. Filip Jaššo, PhD.

Hrady sú v našom kultúrnom prostredí známy a populárny fenomén. Doslova v tieni hradov vždy stáli hrádky, čiže stredoveké opevnené sídla nižšej šľachty, umiestnené zväčša na okraji dedín na menších, niekedy aj umelo vytvorených návršiach.

Vzhľadom na skromné pozostatky zaniknutých hrádkov a málo zmienok v písomných prameňoch, predstavuje archeologický výskum mimoriadne dôležitý zdroj pre rozšírenie nášho poznania v tejto oblasti. V prednáške popri predstavení vybraných príkladov zaniknutých hrádkov z územia západného Slovenska, načrtnutí ich typológie, architektonickej podoby a charakteristickej materiálnej kultúry bude venovaná pozornosť aj toponymii, pretože, hoci si to málokedy uvedomujeme, stavby, ktoré pred pol tisícročím takmer úplne zanikli, zanechali výraznú stopu v názvoch našich dedín a miestnych polôh.

Vstup voľný, vstupné dobrovoľné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *